PostWysłany: Pią 20:50, 15 Cze 2007    Temat postu: Wyniki egzaminów

Średnie wyniki wszystkich szkół w Polsce można obejrzeć na portalu scholaris.pl.

Wyniki Gimnazjum w Nowej Wsi:
część matematyczno-przyrodnicza
część humanistyczna

Wyniki te należy czytać jednak z ostrożnością i nie wyciągać daleko idących wniosków. Ludzie opracowujący wyniki przechodzą cykl wielomiesięcznych szkoleń, by poprawnie je interpretować. Warto przeczytać komentarz, który znajduje się pod wyszukiwarką na stronie http://egzaminy.scholaris.pl/2007/, szczególnie:

Przy ocenie pracy szkoły bierze się pod uwagę wiele czynników. Wśród nich ważnym, ale nie jedynym, jest wynik egzaminów zewnętrznych, mierzących umiejętności możliwe do sprawdzenia w formie pisemnej i opisane w standardach wymagań egzaminacyjnych. Postrzeganie efektywności pracy szkoły jedynie przez pryzmat wyniku uzyskanego na egzaminie, bez uwzględniania warunków, w jakich ona funkcjonuje jest nieuprawnione i może być krzywdzące (lub niezasłużenie pozytywne)

Przyjęty sposób prezentowania wyników egzaminów nie ułatwia konstruowania rankingów szkół, bowiem porównania efektywności kształcenia w poszczególnych placówkach, czynione na podstawie średnich wyników egzaminów, są nieuprawnione i odradzamy posługiwanie się nimi.

Warto zwrócić także uwagę na ten portal ze względu na zasoby edukacyjne tam się znajdujące: prezentacje, filmy, animacje, rysunki, scenariusze - cała kopalnia wiedzy. Odpowiednie odnośniki są na stronie głównej scholaris.pl.

Planujemy utworzyć tego typu portal (z zasobami edukacyjnymi z różnych przedmiotów) od nowego roku szkolnego. Niektórzy uczniowie w ramach zaliczeń z matematyki już próbowali tworzyć materiały, które ukażą się na tym portalu. Dostęp do niego będzie zastrzeżony dla uczniów Gimnazjum i - na ich wniosek - absolwentów.