Zadanie na szóstkę

PostWysłany: Nie 19:43, 09 Mar 2008    Temat postu: Zadanie na szóstkę

Poniżej będą się pojawiały zadania z różnych dziedzin. Wspólną będą miały tylko jedną cechę: pierwszy uczeń, który wskaże prawidłową odpowiedź (i będzie ją potrafił obronić na lekcji!) otrzyma najprawdziwszą szóstkę z przywołanego przedmiotu.

Odpowiedzi można publikować poniżej albo też wysłać pocztą elektroniczną pod adres [link widoczny dla zalogowanych], a nawet podać na przerwie na kartce. Musisz być tylko pierwszy!

PostWysłany: Nie 20:06, 09 Mar 2008    Temat postu: Zadanie 1

Na początek
MATEMATYKA

Rozmowa przez Internet
Mark mieszka w Sydney (jaki to kontynent?), a Hans w Berlinie. Często porozumiewają się ze sobą przez Internet za pomocą tzw. czatu. Żeby móc tak rozmawiać muszą łączyć się z Internetem w tym samym czasie.
Chcąc znaleźć odpowiednią porę na taka rozmowę Mark szukał diagramów pokazujących czas w różnych miastach świata. Ty także poszukaj takich informacji.

Pytanie 1

Która godzina jest w Berlinie, gdy w Sydney jest 19.00?

Pytanie 2

Mark i Hans nie mogą rozmawiać w godzinach 9.00 - 16.30 czasu lokalnego. ponieważ wtedy są w szkole. Nie mogą też łączyć się między 23.00 a 7.00 rano, gdyż powinni wtedy spać. Kiedy Mark i Hans mogą porozmawiać przez Internet? Podaj wszystkie możliwości dla czasu lokalnego Sydney i Berlina.

Ostatnio zmieniony przez adminforum dnia Nie 20:22, 09 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Sylwia Kata

Dołączył: 14 Mar 2008

PostWysłany: Pią 13:49, 14 Mar 2008    Temat postu:

Odpowiedź do pytania pierwszego!
Kiedy w Sydney jest godzina 19.00 to w Berlinie jest 9.00
Różni się czternastoma godzinami lub dziesięcioma. Zależy z której strony się liczy…..
---
Komentarz: Sylwia podała źródło informacji: [link widoczny dla zalogowanych]. Patrząc na czas obowiązujący w Sydney i Berlinie (oraz datę!) należy raczej stwierdzić, że różnica czasu wynosi 10 godzin.
---

Odpowiedź do pytania drugiego!

Kiedy w Berlinie są godziny 7.00-9.00 to w tym samym czasie w Sydney są godziny 21.00-23.00 i w tym czasie mogą się łączyć jak i również kiedy w Sydney są godziny 7.00-9.00 to w Berlinie jest 21.00-23.00 i również w tym czasie mogą się łączyć.
Smile Very Happy

PostWysłany: Wto 17:23, 25 Mar 2008    Temat postu:

Zadanie powyższe pochodziło z przeprowadzonego w 2006 roku testu [link widoczny dla zalogowanych], w którym uczestniczyło 57 krajów OECD. Raport z tego badania ukazał się w 2008 roku i można go przeczytać na przykład na stronie [link widoczny dla zalogowanych].

Wybrałem to zadanie, ponieważ właśnie ono sprawiło Polakom więcej kłopotów, niż innym uczestnikom.

Pełną treść testu można obejrzeć na stronie programu [link widoczny dla zalogowanych]. Zadanie znajduje się w dziale Mathematics.

PostWysłany: Wto 17:44, 25 Mar 2008    Temat postu:

No to teraz
INFORMATYKA

Wielkanoc przypada w pierwszy niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Gdybyśmy posługiwali się kalendarzem opartym na obserwacji ruchu Księżyca - lunarnym, wypadałaby zawsze w tej samej dacie. Nasz kalendarz jest jednak słoneczny - solarny (rok to czas jednego obrotu Ziemi wokół Słońca).
Istnieje wiele algorytmów, za pomocą których możemy obliczyć dokładną datę Wielkanocy. Możesz je znaleźć np. w [link widoczny dla zalogowanych]. Do naszych celów najlepiej chyba użyć metody Meeusa. Pamiętaj, że nasz kalendarz jest gregoriański!

Zadanie polega na ułożeniu prostego programu, który po podaniu roku będzie obliczał datę Wielkanocy w tym roku. Możesz użyć do tego celu arkusza kalkulacyjnego lub dowolnego języka programowania. Nie baw się w fajerwerki - program ma działać, a nie musi być kolorowy.

Ostatnio zmieniony przez adminforum dnia Wto 17:47, 25 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Gimnazjum w Nowej Wsi Strona Główna -> Uczniowie i Nauczyciele Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)